عبدالمالک ریگی از آغاز تا پایان

گروهک تروریستی ریگی، با انجام اقداماتی از قبیل ترور، بمب گذاری در اماکن عمومی و مذهبی، بستن راه و کشتار عابرین، حمله به پاسگاه ها و مقرهای پلیس یکی از شاخص ترین گروه های تروریستی شرق کشور محسوب می شد که زمینه ساز ناامنی در منطقه به شمار میرفت.

به گزارش بولتن‌نیوز، گروهک مذکور که چهره تروریستی و ضد بشری آن برای تمام مردم و دولتهای منطقه آشکار است، به رغم وجود ماهیت ضد انسانی گروه که با کشتار افراد بی گناه و غیرنظامی تمام مرزهای انسانی را از بین برده، متاسفانه از طرف برخی از کشورها از جمله آمریکا مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته بود.

پایگاه نظامی ماناس  بیشکک قرقیزستان

کشورهای حمایت کننده از گروهک تروریستی مذکور، ضمن نقض معاهدات بین المللی، اصول انسانی را زیر پا گذاشته و با دادن امکانات نظامی، لجستیکی و نیز حمایت های حقوقی و دیپلماتیک زمینه افزایش فعالیت این گروهک تروریستی را فراهم نموده اند.کشورهای مذکور نه تنها به حمایت از فعالیت های گروه پرداخته اند، بلکه گروه را در راستای اهداف ضد امنیتی هدایت نموده و در تعیین اهداف استراتژیک گروه نیز موثر بوده اند.

پایگاه نظامی ماناس در بیشکک قرقیزستان خط ترانزیت مواد مخدر است

سیستم امنیتی آمریکا (سیا) پس از سال 2004 از طریق یکی از افراد مرتبط با گروهک، به مسوؤلین گروه پیام داده و درخواست ارتباط می نمایند. که موضوع در شورای گروهک مورد بررسی قرار گفته و به تایید می رسد.لذا در اولین ارتباط و در پاسخ به درخواست آمریکایی ها سرکرده گروهک به همراه یکی از اعضا به سفارت آمریکا در اسلام آباد رفته و خود را معرفی می نماید. نامبردگان پس از اندکی انتظار به درون سفارت دعوت شده و در جلسه ای با دو نفر از کارشناسان امنیتی سفارت آمریکا دیدار می نمایند (یک نفر مترجم نیز در جلسه حضور داشته است).

پس از بیست روز از ملاقات اول، مجدداً رابط مذکور با گروهک تماس گرفته و برنامه قرار بعدی را می گذارد. در این مرحله ، ملاقات در منزلی مسکونی در شهر اسلام آباد پاکستان برگزار شده و علاوه بر افرادی که در جلسه قبل حضور داشتند، فرد جدیدی در جلسه حضور داشته است که به عنوان متخصص و کارشناس امور امنیتی ایران معرفی می گردد.در این جلسه موضوعات مختلفی بحث میشود و بطور ویژه در خصوص مسائل ایران و میزان توانمندی گروهک در ایجاد چالش های امنیتی علیه ایران مسائلی مطرح میگردد.

سایت اینترنتی (abc NEWS) در مورخه 2007 22 May مطلبی با عنوان (Bush Authorizes New Covert Action Against Iran) منتشر کرد که در آن تصریح شده است: سیا اجازه محرمانه رئیس جمهور آمریکا (بوش) را برای بی ثباتی دولت ایران تحت پوشش "عملیات سیا" دریافت کرده است.همچنین سایت اینترنتی فوق الذکر در مورخه 2008 23 May مطلبی با عنوان (Iran Claims Jundullah Militants, Led by Abdel Malik Regi) منتشر کرد که در آن اینگونه عنوان شده است: اگر چه سیا هرگونه رابطه مستقیم با جندالله{جند الشیطان} را انکار می کند اما مقامات رسمی ایالات متحده آمریکا در گفتگو با بخش خبری ای بی سی مدعی شدند که مامورین اطلاعات آمریکا به طور متناوب با رهبران این گروه ملاقات دارند و آنها را راهنمایی می کنند و ماموریت سابق و فعلی آمریکا تلاش می کنند از تحویل دادن این افراد به ایران جلوگیری شود.

با اوج گرفتن جنایات عبدالمالک ریگی موجب شد یک بسیج اطلاعاتی در کشور شکل بگیرد تا از اوج ضرباتی که نظام جمهوری اسلامی ایران از این ناحیه می‌خورد، جلوگیری شود.سه شنبه چهارم اسفند 1388 ساعت 1:30 بامداد سالن ترانزیت فرودگاه بین المللی دبی ، پرواز 454 بویینگ متعلق به خطوط هواپیمایی ترکمنستان دبی را به مقصد بیشکک قرقیزستان ترک کرد.ردیف A.18 و B.18 جایگاه عبدالمالک ریگی و حمزه ریگی معاونش بود که در انتظار دیدار با ریچارد هالبروک فرستاده ویژه اوباما بود.

سفر ریگی از کابل به امارات البته با یک استقرار چندساعته در امارات و سپس پرواز به‌سمت قرقیزستان بود. نیروهای امنیتی بعدها اعلام کردند وی وقتی از کابل به‌سمت امارات پرواز کرد بالای 50 درصد حدس زده میشد که سوار هواپیما شده است، البته این اتفاق رخ داد و از امارات به‌سمت قرقیزستان یقین حاصل شد بین مسافران است.

از نکات جالب و بارز این بخش تغییر چهره و قیافه وی برای گرفتن عکس در هر دو عنوان جعلی‌اش بود، یعنی یک گذرنامه جعلی از کابل به امارات و یک گذرنامه جعلی(به نام محمد خالد) با عکس تغییر چهره داده شده از امارات به قرقیزستان داشت که در هر دو گذرنامه چهره‌های متفاوتی داشت، به‌طوری که اگر عکس‌های جعلی را با قیافه اصلی ریگی مقایسه کنید تشخیص آن بسیار سخت است.

تصویر پاسپورت جعلی عبدالمالک ریگی که از نام محمد خالد استفاده کرده بود

تصویر پاسپورت جعلی حمزه ریگی که از نام احمد عزیز استفاده کرده بود

پس از پرواز هواپیما به مقصد بیشکک نیروهای امنیتی حاضر در صحنه با بررسی صورت گرفته اعلام کردند ریگی فرودگاه امارات را ترک کرده و از آن به بعد هماهنگی‌های داخل کشور صورت گرفت.بخش اصلی عملیات پس از اینکه این موضوع قطعی شد، صورت گرفت. نیروی هوایی ارتش واقعاً خیلی خوب پای کار آمد و توانست هواپیمای مسافربری قرقیزستان را از بالای اصفهان به‌سمت کرمان بازگرداند. حالا چرا قرقیزها خیلی اصرار به برگشت نداشته و می‌خواستند ادامه مسیر دهند به این دلیل بود که قبول نمی‌کردند یک هواپیمای بین‌المللی را در داخل خاک کشور دیگری بنشانند و این امر را نقض هوایی و نقض کنوانسیون هوایی قلمداد می‌کردند.2هواپیمای جنگنده ماموریت فرود را به عهده داشتند و یکی از هواپیماها هم عملیات سوخت‌رسانی را انجام دادگفته می‌شود جنگنده نیروی هوایی ارتش تا 300 تیر اخطار هم شلیک کرد و هواپیمای مسافربری را با تهدید بازگرداند. اگر این هواپیما از مرز هوایی کشورمان عبور می‌کرد دیگر نقض کامل هوایی می‌شد. هواپیمای مسافربری الحمدلله پس از شلیک اخطار جنگنده نیروی هوایی ارتش همان‌طور که اعلام شده در خاک کشورمان فرود آمد.

سطح اشرافیت اطلاعاتی و فضای کار اطلاعاتی این دید را به سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) داد که می‌توان ریگی را زنده شکار کرد، برنامه‌ریزی‌ها انجام گرفت که بحمدالله به ثمر هم نشست و در واقع این عملیات یک ریسک بزرگ اطلاعاتی بود چون کوچکترین اشتباه میتوانست ضربه ای بزرگ به عملیات وارد کند.نباید از این نکته غافل شد که سرویس اطلاعاتی آمریکا و اسراییل و منابعشان در سرویس های کشورهای عربی تردد عبدالمالک را به اصطلاح پوشش داده بودند و از لحاظ فنی امکانات مخابراتی پیشرفته ای در اختیارش گذاشته بودند.

ریگی در این سفر به‌قدری آرامش و اطمینان داشت که از کابل به‌سمت امارات و از آنجا عازم قرقیزستان بود و اصلاً فکر نمی‌کرد که در این تور اطلاعاتی گیر کند که این موضوع را خودش بارها اذعان کرد.زمانی که با اقتدار هواپیماهای شکاری ارتش جمهری اسلامی و با هدایت سربازان امام زمان در وزارت اطلاعات هواپیمای حامل عبدالمالک در فرودگاه بندر عباس به زمین نشست سرکرده گروهک جند الشیطان شک کرده بود لو رفته است اما هنوز بی تفاوت با هدایت مسئولان فرودگاه از هواپیما خارج شد و زمانی شکش به یقین تبدیل شد که خودش را در محاصره نیروهای امنیتی دید و اولین واکنش ریگی بعد از دستگیری در فرودگاه فریاد زدن بود و بارها این کلمه را تکرار کرد " برخورد شما با یک دانشجوی خارج از کشور درست نیست " و سعی کرد نگاه مسافران و خلبان هواپیمای قرقیزها را با خود همراه کند. خلبان ابتدا به ساکن مقاومت کرد و گفت: این فرد مسافر ماست و نباید از پرواز پیاده شود.یک مقام امنیتی که مدیر پرونده ریگی در وزارت اطلاعات بود گفت: " ما احکام بین‌المللی برای دستگیری ریگی را در اختیار داشتیم و مهمتر اینکه «Wanted» در اختیار داشتیم و به‌لحاظ دیپلماتیک هم با قرقیزستان اقدامات دیپلماتیکی صورت گرفت.

با انتشار خبر دستگیری ریگی ، در جامعه جهانی اولین لذت را مردم کشورمان بردند و خیلی خوشحال شدند. مردم شرق کشور خیلی خوشحال شدند، به‌خصوص خانواده شهدا، مجروحان و آسیب‌دیده‌ها به‌شدت خوشحال بودند و این شادمانی برای سربازان گمنام بسیار ارزشمند بود و شاید این خانواده‌ها یادشان رفت که شهید داده‌اند چون از این نوع اقدام خوشحال بودند. واقعاً تبریک‌ها و و تقدیرهای فراوانی از وزارت اطلاعات شد و پس از آن نیز در عرصه بین‌المللی و جهانی کشورهای مختلف از وزارت اطلاعات تشکر کردند که این نوع اقدام صورت گرفت.دستگیری عبدالمالک ریگی ضربه شست دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی به سرویس های جاسوسی کشورهای بیگانه ای بود که ریگی را در چتر حمایتی خود قرار داده بودند.

میهمان عبدالمالک ریگی در پادگان ماناس که بود؟

عبدالمالک قرار بود در بیشکک قرقیزستان در پادگان نظامی ماناس (MANAS) با ریچارد هالبروک دیدار کند.مشاور مخصوص رئیس جمهور ایالات متحده در امور پاکستان و افغانستان با سمت‌های پیشین سفیر ایالات متحده در آلمان و سفیر ایالات متحده در سازمان ملل مامور ملاقات با سرکرده گروهک جند الشیطان بود. هالبروک ساعت ها در پادگان ماناس منتظر عبدالمالک ریگی ماند تا بالاخره از طریق رسانه ها متوجه شد میهمانش توسط سربازان گمنام امام عصر دستگیر شده است.

                                                    ریچارد هالبروک نماینده آمریکایی که قرار بود با ریگی دیدار کند

او در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی، در جریان ملاقاتی با هیلاری کلینتون، وزیر وقت امور خارجه آمریکا دچار ناراحتی قلبی شد و بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت و نهایتا در تاریخ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی در حین عمل جراحی قلب در بیمارستان دانشگاه جورج واشینگتن در واشینگتن‌دی‌سی درگذشت.گویا بعد از دستگیری ریگی توسط وزارت اطلاعات آمریکایی ها علاقه مند به ادامه حیات هالبروک نبوده اند.


 

/ 0 نظر / 65 بازدید