تاریخ مصرف بندر بن سلطان برای امریکا به پایان رسیده بود

نزدیک به دو سال پیش، بندر بن سلطان به عنوان رئیس سازمان اطلاعات عربستان منصوب شد. او تلاش  کرد با حمایت افراط گرایان خارجی یک جنگ را در سوریه به راه اندازد. نقش بندر در تشدید خشونت در سوریه ، و همچنین در لبنان و عراق ، تا جایی بود که به او لقب رئیس ترور عربستان داده شد . خصومت  او نسبت به دولت اسد به متحدان منطقه ای شیعه سوریه ، حزب الله در لبنان ، عراق و ایران نیز رسید.
با وجود اینکه ارزیابی تحولات وتغییرات متوالی در راس هرم رهبری در عربستان دشوار است اما تغییر اخیر یعنی برکناری بندر بن سلطان از ریاست دستگاه اطلاعاتی عربستان از وجود تحولات جدید در عربستان که سنگ بنای دوره آینده این کشور و اوضاع داخلی آن و بحث روابط این کشور با آمریکاست حکایت دارد.
یکی از مهمترین علل کنار گذاشتن بندر بن سلطان موضوع سوریه بود.کاملا روشن و آشکار است که بندر بن سلطان در تحقق وعده خود برای سرنگونی نظام سوریه ناکام ماند هر چند که از همه ابزار و حیله ها استفاده کرد.وی حامی گروه های مرتبط به القاعده و گروه های که این تفکر را داشتند شد.
یکی دیگر از علل برکناری بندر بن سطان به موضوعات داخلی مربوط می شود و آن به سرو سامان دادن به اختلافات بر می گردد.کاملا آشکار است که ملک عبدالله به دنبال سر سر و سامان دادن به اوضاع جانشینی برای ممانعت از ایجاد خلاء در رهبری عربستان سعودی و واگذار نکردن آن به هیئت بیعتی که در سال 2006 آن را تاسیس کرد و فرصت ندادن به آنچه وظیفه این هیئت بود یعنی انتخاب پادشاه آینده،است.ندر بن سلطان یکی از مهره های مورد اطمینان امریکا بوده است. در بیست و دو سالی که وی با عنوان سفیر عربستان در ایالات متحده امریکا حضور داشت، توانست ارتباطات گسترده ای با دستگاه های امنیتی، اطلاعاتی، نظامی، وزارت خارجه و کاخ سفید برقرار کند.  لذا اطلاعاتی که از سوی بندر از وضع منطقه به امریکایی ها منتقل می شد مورد اطمینان و استناد مقامات امریکایی قرار می گرفت. به همین دلیل امریکایی ها با توجه به اشرافی که بندر بن سلطان بر روی القاعده و نفوذ زیادی که در میان گروه تروریستی داشت؛ ماموریت های ویژه ای در منطقه به او داده شد .
ولی بندر بن سلطان فراتر از آن خطی که امریکایی ها ترسیم کردند حرکت کرد. وی  در انفجارهای لبنان، ناامن کردن عراق نقش داشت.  لذا امریکایی ها احساس کردند که بندر بن سلطان بیش از جایگاه عربستان ایفای نقش می کند. به همین دلیل یکی از شرایط مسافرت اخیر باراک اوباما رئیس جمهور امریکا به عربستان برکناری بندر بوده است. زیرا بندر با اطلاعات اغوا کننده ای که به امریکا ارائه می داد در مورد وضعیت منطقه ای امریکا را گمراه کرد و سیاست های این کشور در منطقه را دچار چالش نمود.
به بیان دیگر  تاریخ مصرف بندر بن سلطان برای امریکا به پایان رسیده بود به همین دلیل توسط ملک عبدالله پادشاه عربستان برکنارشد. الان شخصی خارج از خانواده آل سعود به نام یوسف قدیسی که قبلا معاون بندر در سازمان امنیت بود به عنوان رئیس سازمان امنیت عربستان معرفی شد. ضمن اینکه رقابت های موجود در خانواده ال سعود در برکناری بندر تاثیر گذاشت و محمد بن نایف وزیر کشور عربستان که رقیب قدرتمند بندر بن سلطان تلقی می شود در برکناری بندر تاثیر داشت.

/ 0 نظر / 46 بازدید