استراتژی شیخ زیرک دیپلمات برای معرفی کابینه

بیست و یکم مردادماه جاری، روزی به یادماندنی در تاریخ چندسال آینده خواهد بود. روزی که اعضای دولت یازدهم برای جلب نظر نمایندگان مردم به خانه ملت رفتند تا بحثها درباره کلیات دولت و برنامه‌های آن و سپس تکاتک وزرای پیشنهادی آغاز شود.
در این جلسه در دو نوبت کاری صبح و عصر، نمایندگان ملت پس از سخنرانی رئیس جمهور، در جایگاه قرار گرفته و به موافقت یا مخالفت پرداختند.نکته بسیار مهم در این نشست، پرداختن عمده نمایندگان مخالف، به موضوعاتی همچون سن بالای وزرای پیشنهادی و یا فتنه آمریکایی اسرائیلی 88 بود که تعدادی از وزاری معرفی شده در آن، به شکل مستقیم یا غیرمستقیم و کوتاه با طولانی مدت، دست داشته اند.
بدیهی است موضوع فتنه 88 از اهم موضوعات چندسال اخیر و شاخص بسیار مهمی در شناسایی میزان پایبندی افراد به نظام جمهوری اسلامی و سلامت فعالیت سیاسی آنان می‌باشد. برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای، وزاری مورد نظر این طیف از نمایندگان را آقایان میلی منفرد، ربیعی، آخوندی و نجفی میدانند که بدیهی است در صورت حضور و نقش آنها در فتنه که برای این مدعا، شواهد و بیاناتی نیز در صحن مجلس مورد بررسی قرار گرفت، تعهد شرعی و قانونی نمایندگان مجلس، در عدم رأی اعتماد به آنان می‌باشد.
با این حال سایه سنگین فتنه شوم 88، موجب شد تا بسیاری از نمایندگان در روز نخست بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، سایر شاخصه‌ها و ملاک‌ها همچون میزان استقلال رأی و عدم وابستگی فکری و عملی به افراد و گروه‌ها، میزان انطباق تخصصی علمی با شغل پیشنهادی و سابقه موفقیت در مشاغل قبلی را کمتر مورد بررسی قرار دهند. امری که امید است در روزهای آتی،‌ مورد توجه بیشتری باشد.
با این وصف اگر آقای روحانی،‌ برخی وابستگان فکری ـ عملی و نزدیکان به سران و طراحان فتنه را در کابینه خود قرار نمیداد، شاید افرادی نظیر آقایان زنگنه (به دلیل عملکرد سابق در وزارت نفت)، علوی (به دلیل گرایش و تمایل به آقای رفسنجانی و عدم تناسب با نیاز به استقلال فکری در وزارت اطلاعات به فرمایش امام راحل رضوان الله علیه)، ظریف (به دلیل سابقه اقدامات در نمایندگی ایران در سازمان ملل)، نعمت زاده (به دلیل کهولت سن و عدم انطباق با شرایط روز مدیریتی)، واعظی و سلطانی فر (به دلیل تفاوت جدی بین تحصیلات و سابقه کاری با وزارت پیشنهادی) مورد بررسی موشکافانه‌تر و سخت‌گیرانه‌تری قرار میگرفتند که با توجه به احتمال عدم رأی آوری تعدادی از وزاری پیشنهادی که مرتبط با فتنه خوانده شده‌اند، این موشکافی و سخت‌گیری، جدی به نظر نمیرسد. موضوعی که در سخنرانی دکتر توکلی، به در نظرگرفتن ملاک‌های حداقلی تعبیر شد.درواقع در اینجا میتوان ضرب المثلی را بکار برد که گویا به مرگ گرفتند تا به تب راضی شوند.هرچند برای نمایندگان ملت دعا میکنیم تا در این تصمیم حساس خود، صلاح ملت و رضای الهی را با هیچ جایگزین دیگری، حتی اگر مصلحت سنجی‌های مقطعی باشد، مورد معاوضه قرار ندهند.

/ 0 نظر / 26 بازدید