چشم پوشی بی بی سی فارسی و صدای آمریکا از مرگ 37 نفر+تصاویر

ه گزارش ماهستیم، بسیاری از رسانه های خبری جهان، خبر آزادی مصرف "ماری جوانا" در برخی از ایالت های آمریکا را در صدر اخبار خود قرار دادند؛ در این میان سایت بی بی سی فارسی با تیتر «فروش قانونی ماری‌جوانا در چهارشنبه سبز آمریکا» به استقبال از این خبر رفت. سایت بی بی سی فارسی بدون اشاره به مرگ 37 نفر در اولین روز مصرف آزاد ماری جوانا با هیجان تمام از ساعت شماری برای عرضه ماری جوانا خبر داد و نوشت: «ایالت کلرادو و ایالت واشنگتن در نوامبر ۲۰۱۲ هم‌زمان به قانونی شدن فروش ماری‌جوانا به افراد بالای ۲۱ سال رای مثبت دادند. فروشندگان مجاز با ذخیره کردن ماری‌جوانا و تشدید تدابیر امنیتی خود را برای "چهارشنبه سبز" آماده کرده‌اند. 136 فروشگاه در سراسر ایالت کلرادو اجازه فروش ماری‌جوانا را دریافت کرده‌اند که بیشتر آن‌ها در دنور، مرکز ایالت قرار دارند. پیش‌بینی می‌شود که ۳۰ مغازه در روز اول ژانویه فروش این محصول را آغاز کنند».

 

سایت فارسی صدای آمریکا نیز با تیتر «فروش ماریجوانا در کلورادو قانونی شد» به پوشش این خبر پرداخت، صدای آمریکا هم به مانند بی بی سی فارسی بدون اشاره به مرگ 37 نفر در اولین روز آزادی مصرف ماری جوانا تنها به درآمدزایی ناشی از مصرف این ماده مخدر پرداخت.

سایت فارسی صدای آمریکا در این باره نوشت: «سه کارگر در انباری در منطقه فقیرنشینی در حومه شمال دنور صدها سیگار ماریجوانا را با دست می پیچند تا همزمان با سال نو میلادی آن ها را برای مراسم افتتاح فروشگاه های فروش ماریجوانای تفریحی در کلورودا آماده کنند. اسکایر هال ۲۳ ساله یکی از فروشندگان ماریجوانا است که چند ماه پیش از کارولینای جنوبی به کلورادو کوچ کرد. او که هم اکنون یکی از خرده فروشان هکت است چند ماه پیش از آن که به صورت رسمی استخدام شود، برای این کارگاه به صورت داوطلبانه کار کرده بود. هال می گوید «اگر رشدی که ما مدنظر داریم به واقعیت بدل شود، خرده فروشی آن فرصت خوبی خواهد بود». زمانی که سیستم قانونی شدن مصرف تفریحی ماریجوانا در کلورادو تثبیت شود، مقامات پروژه عمده فروشی و خرده فروشی محصولات شاهدانه را آغاز می کنند که درآمد سالانه آن ۵۷۸ میلیون دلارتخمین زده شده و سالانه برای این ایالت۶۷ میلیون دلار درآمد مالیاتیخواهد داشت. مغازه هکت که اولین مغازه در شمال دنور است که مجوز فروش ماری جوانای تفریحی را دارد و انتظا ر می رود در اولین سال فروش ۱۳ میلیون درآمد خالص کسب کند».مجری بی بی سی فارسی «فرداد فرحزاد»  حتی در فیس بوک خود اشاره ی به این مهم نکرد و اقدام اخیر ایالت کلورادوی آمریکا مبنی بر آزادی مصرف ماری جوانا را آغازی برای پایان جنگ بی نتیجه علیه مواد مخدر در جهان دانست.

/ 0 نظر / 82 بازدید