اوباما 10 دقیقه در آمپاس!

دلفان امروز- سفر دکتر روحانی به نیویورک برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بازتاب گسترده ای در رسانه های غرب داشته و عمده این رسانه ها از احتمال دیدار روسای جمهور ایران و آمریکا در این نشست خبر می دهند.

رادیو اسرائیل که توسط اپوزسیون ایرانی و تحت نظر منوشه امیر اداره می شود، در وب سایت صدای اسرائیل نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل در حالی از ساعاتی پیش کار خود را آغاز کرده است که احتمال ملاقاتی هر چند کوتاه و در حد خوش و بش و یا دست دادن بین اوباما و حسن روحانی به طور چشم گیری افزایش یافته و این امر رخدادهای بین المللی را تحت تاثیر خود قرار داده است.

اکثر رسانه های غربی در این خیال بودند که در ضیافت نهار بان کی مون دکتر روحانی با اوباما دیدار خواهد کرد و حتی اوباما ده دقیقه ایستاده منتظر چنین رخدادی بود ولی به دلیل عدم عرف دیپلماتیک، وجود مشروب در این ضیافت دکتر روحانی مراسم دعوت را نپذیرفت.

این حرکت دکتر روحانی اولاً اقتدار جمهوری اسلامی را نشان داد و در درجه دوم نشان داد که ایران بر سر مسائل اصولی خود همچنان با قدرت ایستاده است.

بعد از سال ها روابط دیپلماتیک غرب با جمهوری اسلامی ایران قرار دادن شیشه های مشروب بر سر سفره ضیافت یک نوع بی احترامی محسوب مس یود چون آنان به خوبی می دانند که مقامات جمهوری اسلامی در چنین مراسمی شرکت نمی کنند.

اما  این موضوع بیش از بان کی مون برای اوباما گران تمام شد چرا که رسانه های آمریکایی نوشتند"10 دقیقه برای هیچ" و اوباما در حسرت دست دادن با روحانی ماند.

همچنین پایگاه اینترنتیفارین پالیسی نوشت که ایران ناگهان در نشست سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل مورد توجه قرار گرفته و با افزایش اغواگری تهران بسیار از دیپلمات ها در این سازمان می پرسند که آیا این رویکرد واقعی است؟

اما به واقع آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد افزایش قدرت نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان است که نگاه همه را به سمت ایران معطوف کرده است.

/ 0 نظر / 33 بازدید